Az ütőhangszerek kimeríthetetlen lehetőségekben és ötletekben gazdag világa talán a legösszetettebb, legizgalmasabb részét képezi a zenész társadalomnak.
A Trio Dakoda - mely egészen egyszerűen a tagok neveiből összerakott mozaikszó - debütáló koncertjével éppen ebbe a káprázatos világba hivatott bevezetni bennünket. Ütőhangszeres mivoltomnak eleget téve telis-tele volt gondosan megtervezett és összeállított repertoárjuk számomra kifejezetten ínyenc darabokkal. A tradicionális zenéktől kezdve az átiratokon keresztül fiatal kortárs zeneszerzők kompozícióiig. Nem szeretném túlságosan részletekbe menően taglalni a műveket - bár a végtelenségig tudnám - csupán néhányukat kiemelve vetíteném ki gondolataimat.
A zenekar rangidős tagjáról tudni illik, hogy zeneszerzői tevékenységet is folytat. Ismereteim szerint sosem tanulta hivatalosan, autodidakta módon sajátította el eme tudományt, meg persze némi zeneszerzői vénával is kell ehhez rendelkezni. Hallottam, és szerencsére közre is működtem már szerzeményei közül néhányban, de azt kell mondanom, merőben ez a legkiválóbb kompozíciója - legalábbis eddig. Rendkívül összetett struktúráját páratlan hangszereléssel ötvözve lélegzetelállító atmoszférával borította be az egész termet. Én pislogni is alig mertem a darab közben, nehogy lemaradjak valamiről. Azt hiszem, erre szokták azt mondani, mikor egy ősbemutató bomba sikert arat.
Nemrégiben egy nemzetközi versenyre is készült a formáció, melynek egyik fordulójához előírt feladat egy kis néma filmhez rendelt, a trio által megírt zenei hanganyag volt. Saját bevallásuk szerint a történetnek ők maguk sem igazán tudták megfejteni a valódi mondanivalóját, ám a lényeg talán nem is erre koncentrálódott. Kreativitásukkal és egyedi ötleteikkel még így is sikerült elvarázsolniuk a közönséget a történethez tökéletesen társuló zenei aláfestéseikkel, effektjeikkel. Ékes példája ez a zenének a társművészetekhez fűződő viszonyáról, s a benne rejlő kapcsolódási lehetőségekről.
A fent kiemelt két mű karaktere remekül alátámasztja azt, mihelyt kiemelkedő figyelmet fordítottak a széles kontrasztok megteremtésére. (Talán nem is ez a két legjobb példa a szemléltetéshez, de mentségemre szóljon, ebben az esetben nem könnyű a választás.) Ez a jelenség is minden bizonnyal jelentős része volt az est koncepciójának, hiszen ettől sikerült szinte mindvégig fenntartani a közönség fürkésző figyelmét darabról darabra vándorolva.
Érdekesen tapasztaltam azt a tényt, hogy a klasszikus zene értelmében vett “legklasszikusabb” mű volt az este legkifogásolhatóbb előadása. Kizártnak tartom, hogy ennek szentelték volna a legkevesebb időt a próbák során, hiszen legalább annyira komoly munkát igényel egy Bach mű gyakorlása, mint egy kortárs darab elsajátítása és közvetítése a közönség felé, csupán arra vélek következtetni, hogy egészen egyszerűen ez így sikerült. Minden koncertnek van egy holtpontja, főleg egy kifejezetten hosszúra nyúlt műsort illetően, mely ebben az esetben a Bach mű előadásakor következett be. Nem állítom, hogy élvezhetetlen volt a produkció, sőt, a rengeteg “erős” hangzás mellett kellemesen hatott egy lágyabb hangvételű és ismert szerző tollából csengő muzsika, pusztán kissé szakmaibb szemmel szemlélve ez volt a benyomásom az előadásról.
Szükségesnek érzem megemlíteni, hogy volt olyan, mikor hosszú-hosszú percek teltek el a darabok között a színpadi átrendezéssel. Ez természetesen elkerülhetetlen, hiszen aki akár csak egyszer is járt már ütőhangszeres koncerten, tudhatja, hogy szükségszerű némi átállás, a hangszerek felállásának módosítása a színpadon. Sajnos - vagy nem sajnos - ez nem egy egyszerű zongora, vagy mobilis saját szólóhangszer. Nem ez a legelsődlegesebb szempontom egy koncert kiértékelése során, türelmesen kivárom a folytatást, azonban egy “sima” néző szemszögéből mérlegelve elképzelhetőnek tartom, hogy túlzásnak véli. Könnyen orvosolható lenne ez a probléma a művek sorrendjének újragondolásával, vagy esetleg ne a koncert végefelé beiktatva ezeket a nagyobb átállásokat, mikor már a közönség is fárad. Megpróbálták elterelni erről a figyelmet érdekességekről szólva, mely hatásos is volt, ám nem töltötte ki mindig a “pakoló időt”. Kissé paradox helyzet: okosan és praktikusan gondolkodva nem szándékoztak túl hosszúra és unalmasra, érdektelenné nyújtani a kitöltő szövegeket, azonban nem sikerült lefedni az átrendezésekhez szükséges intervallumot. Pláne az egészben, hogy nem volt saját konferálójuk, így egy idő után kénytelen volt a zenekar szószólója is kivenni részét a munkából, leellenőrizni saját setup-jának elemeit. Kezdők hibája, melyből csak tanulhat az ember.
Mindettől eltekintve, én is, és láthatóan a közönség is értékelte a produkciók közbe vetett hozzászólásokat. Frappánsak voltak, ízléses humorral fűszerezve.
Az volt a benyomásom az együttesről, hogy hirtelen akartak nagyon sok mindent megmutatni magukból, tudásukból, és hogy mi mindent foglal magába az ütőhangszerek bámulatos világa, ám úgy gondolom, nem feltétlenül célravezető, ha mindent egyszerre zúdítanak a közönségre. Egy kicsivel rövidebb repertoár legalább ekkora sikert hozott volna, ennek tetejében pedig furdalná a nézőket a kíváncsiság, mi mindent tartogatnak még számunkra. Egy apró közhelyet közbeszúrván: “gyakorlat teszi a mester”. Én mindenesetre izgatottan várom a folytatást.
Alapvető tény, hogy egy kamaraformáció csak és kizárólag akkor tud sikeresen működni, ha az egységben nincsen semmilyen fajta törés, viszály, konfliktus, nézeteltérés. A Trio Dakoda esetében három hasonló tehetséggel megáldott, ám merőben különböző személyiséggel rendelkező művész egyénisége fonódik össze, mely bizonyíthatóan tökéletes harmóniában képes létezni. Erről alkotott véleményem több írásom során is fellelhető, hiszen ennek hiányában teljesen értelmetlen az egész háttérmunkáról beszélni, amely egy frissen összeállt formáció elkerülhetetlen, szerves része az egyöntetű sikerhez.
Bizonyosan állíthatom, hogy rövid időn belül ismét hallani fogunk róluk, és első, összességében igazán pozitív élményem alapján legalább ennyire magával ragadó, profi zenészekhez mérten színvonalas koncerttel készülnek majd, mint ahogyan megismerte őket a hazai zenekedvelő hallgatóság.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése